گل شاخه بریده رز زرد و قرمز

 • حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

  حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

 • پرداخت با کلیه کارت های شتاب

  پرداخت با کلیه کارت های شتاب

 • تضمین کیفیت

  تضمین کیفیت

 • ارسال سریع سفارش

  ارسال سریع سفارش

گل رز بعنوان ملكه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده هاي داروئي آن بيشتر مورد توجه بوده ولي بتدريج كشت و كار آن در باغها گسترش يافت. علاقه و اشتياق انسان به داشتن اين گل در تمام فصول سال باعث گرديد تا توليد آن در گلخانه انجام گيرد. در حال حاضر گل رز يكي از محبوبترين گلهاي جهان است و از لحاظ ميزان توليد در صدر قرار دارد.

 • تحویل یک روزه پارسی گل اکسپرس

0 تومان

در انبار موجود نیست

رز، گل سرخ، گل محمدی، گل سوری، وَرد
Rosa
گل سرخ
نیم کره ی شمالی
در شدت نوری کامل
شبانه حدود 16 درجه، ابری حدود 20 درجه و آفتابی حدود 26 درجه ی سانتی گراد
در زمان نیاز به صورت عمیق مستقیماً وارد خاک شود
شنی و رس، لوی دارای 10% مواد آلی با pH حدود 6.5
کود فسفر و پتاسیم، N.P.K، آهن و منیزیم

گل رز متعلق به خانواده گل سرخيان است. اين گياهان در بخشهاي وسيعي از كره زمين پراكنده هستند و از لحاظ نحوه رشد و شكل بوته و توليد گل به انواع رزهاي مينياتوري، پاسيويي، هيبريد چاي، فلورينبدا، درختچه اي، بالا رو و رونده تقسيم مي شوند. 

گل رز از لحاظ فرم،عطر،دوام،و تنوع اشکال و گونه هایش یکی از محبوب ترین گلها محسوب میشود . جنس Rosaدارای بیش از چهل گونه نیست اما از این چهل گونه هزاران واریته رز در اندازه ها و فرم های متنوع پدید آمده است . درختچه ی رز دارای ساقه ی چوبی ،صاف ، خار دار یا بی خار و کرکهای نرم یا غده ای است . برگ هایش مرکب و دارای برگچه های دندانه دار و متقابل است. شکل بوته متنوع و و به فرم های مختلف ، چتری،پاکوتاه ، مجنون و رونده و ... دیده میشود .

زر گونه های بسیاری دارداما به طور کلی به دو دسته ی اصلی رز های وحشی روستایی

(Wild Rose,Briar ) و رز های پرپر و پرورش یافته (Garden Rosea)تقسیم میشود. رز وحشی معروف به تیغ کوهی دارای گل های کمتر و ساقه ی پر خار و گلهای نسبتا" ریز است که در رنگهای زرد یا نارنجی دیده میشود . برخی از همین انواع قدیمی در ایران به نام گل زرد و پاره ای دیگر به نام گل آتشین نامیده میشود که گلهیشان معمولا" کم پر یا پر پر است و اگر در خاک خوب کاشته شود پس از چند سال درختچه ای به ارتفاع 3-2 متر و ساقه ای ضخیم به وجود می آورد. عطر گل و به خصوص فرم غنچه های این نمونه بسیار جذاب و گیرا است. از این گروه دو نمونه ی دیگر یکی رز پر گل R . Multifloraو دیگری رز فیلیپ R . Filipes که هر دو سفید هستند برای پوشاندن نرده ها پرچین ها و کنده ی درختان تنومند مناسب است . گل رز از نظر شکل درختچه به صور زیر دیده میشود :

1-    رز رونده : این نوع رز احتیاج به پایه و تکیه گاه دارد و شاخه هایش تا چندین متر رشد میکند .

معمولا از این نوع رز برای پوشاندن طاق نما ، نرده ها و یا تزیین وسط و کنار بلوار ها استفاده میشود.

2-رز مجنون : از پیوند اقسام رونده روی پایه ی نسترن یا تیغ کوهی به بلندی یک تا دو متر به دست می آید. شاخه های گل پس از رشد به طرف زمین سرازیر میشود و وجه تسمیه ی رز مجنون از همینجا است . چون این پیوند ها از سطح زمین بلند تر است در نقاط سردسیر بیش از سایر انواع رز در معرض خطر سرما زدگی قرار دارد به همین علت باید اوایل زمستان محل پیوند و ساقه ی پایه را با کاغذ روغنی و پوشال یا پشم شیشه یا پلاستیک بپوشانند و پس از فصل زمستان روی آنها را باز کنند .

3­- رز تیزیا پا بلند:

این نوع رز مانند نوع قبل است اما از پیوند رز های پا کوتاه و گل درشت یا پر گل روی پایه ی نسترن یا تیغ کوهی به دست می آید. روی این پایه میتوان بنا بر سلیقه ی شخصی یک یا چند نوع رز در رنگ های مختلف پیوند زد. اگر در قسمت بالای ساقه رز سفید پیوند داده شود و در قسمت های پایین تر رز های قرمز یا صورتی پیوند دهند و ساقه های رز سفید را زیاد و شاخه های رز قرمز را کمتر هرس نمایند منظره ای دلپذیر از مخلوط این رنگ ها به دست می آید که از دور مانند گلی شکفته به نظر میرسد .

4-رز پاکوتاه :

این نوع رز را معمولا هر ساله از نزدیک خاک هرس می نمایند و معمولا ساقه های کهنه را به طور کلی قطع می نمایند تا ساقه های یکساله و دوساله جای آنها را پر کنند . این بوته ها خیلی قوی است و چندین سال متوالی گل های زیبایی به وجود می آورند . این بوته ها در اردیبهشت ماه به گل می نشیند و اگر گل های خشک آن چیده شود در پاییز مجددا گل ریزان می نماید . امما در طول ماه های تابستان قد درختچه بلند میشود و تعداد گل های پاییزی از از بهاری کمتر خواهد بود . بلندی این بوته ها بیش از 120-30 سانتی متر نمیشود.

5-رز درختچه ای :

این نوع رز ها ذاتا" پابلند است و میتوان آنها را به فرم های تک شاخه ای و چند شاخه ای پرورش دااد . ارتفاع درخچه به 3-2 متر میرسد و انواع دائم گل آن اغلب اوقات سال از اردیبهت تا اواخر پاییز گل خواهد داشت .

6-رز مینیاتوری:

این نوع رزهم از لحاظ شکل بوته و هم از لحاظ گل خیلی ریز و کوچک اندام است . گلهایش فراوان وفر دار است برای کشت در گلدان یا تزیین حشیه ی چمن بیسار مناسب است .

گل رز احتیاج به محل آفتاب گیر و محفوظ از سرما دارد و در زیر درختان تنومند از بین میرود. خاک مناسب برای پرورش گل رز خاک شنی _رسی و دارای کود آلی فراوان و زهکشی خوب است .

گل رز را از طریق پیوند زدن روی پایه های نسترن یا تیغ کوهی و قلمه زدن و دست خواباندن تکثیر می نمایند . برای بدست آوردن نمونه های جدید با نسترن پایه مبادرت به کشت بذر می نمایند .

اگرچه تمام انواع رز را نمی توان از راه قلمه زدن زیاد کرد اما اگر قلمه را در پودر هورمون رشد ریشه فرو برند و بعد در خاکی متشکل از سه قسمت شن بدون خاک و نرم ، یک قسمت خاک پر قوت باغچه و یک قسمت خاک کود حیوانی پوسیده و خاک برگ کشت نمایند و زمستان را در زیر شاسی نگه دارند سال بعد بوته هایی به وجود می آورند که به زودی به گل خواهد نشست . این بوته ها به اندازه ی بوته هایی که از پیوند زدن روی پایه های وحشی بدست آمده قوی نیست اما در عوض پاجوش های آن را نباید قطع کرد . قلمه را باید از شاخه های رسیده که قبلا گل داشته تهیه نمایند . اولین برگ زیر گل باید قطع شود و روی هر قلمه باید 4-3 برگ باقی بماند .

برای پیوند زدن باید از شاخه های رسیده که دارای جوانه های درشت و سالم باشد استفاده نمایند . برای این کار به آرامی روی خار های گل دست بکشید اگر این خار ها به آسانی از جا کنده شود معلوم میشود ساقه رسیده است و برای پیوند گرفتن مناسب است .

بیماری های گل رز :

 

الف) آفات :

1-    کرم سوسک طلایی(کرم سفید ریشهChafer که شامل Cock Chafer وChafer Rose

وGarden Chafer) هم شفیره وهم سوسک حاصل از آن به ریشه و ساقه های رز صدمه میزنند .

2-شته Green Fly (Macrosiphon Rosae) این آفت که به رنگ های سبز و قهوه ای دیده میشود از همه ی انواع آفات رز فرتوان تر است و به برگ های جوان و غنچه ها حمله نموده و با مکیدن شیره ی گیاه باعث ضعیف شده آن میشود و در ضمن باعث انتقال بیماری های میکروبی و قارچی و ویروسی نیز میگردد.

3-کک برگی رز (Rose Leaf hopper) Typhlochyba rosae این حشره باعث پوسیده شده یا سوختگی نوک برگ ها میشود . برای مبارزه باید در صورت امکان آنها را با دست جمع اوری نمایند و در غیر این صورت با گرد derris آنها را سم پاشی نمایند .

4-بلنوکامپا Rose Sawfly) Biennocampa pusilla ) این افت سیاه رنگ است و از برگ ها تغذیه میکند و باعث پیچش و افتادن آنها میشود در نتیجه گیاه را از اعمال حیاتی خود باز میدارد . پیچش برگ به وسیله ی جانور ماده صورت میگیرد که در داخل بافت های حاشیه ی برگ تخم میگذارد و گاهی نوعی سم در داخل نسج تزریغ میکند که باعث پیچش برگ میگردد .

به محض مشاهده ی پیچش باید برگ ها را جمع اوری و سوزاند سم پاشی با derris نیز مفید است . اما این عمل باید قبل از شروع پیچش برگ صورت گیرد .

ب) امراض :

زنگ گل رز :     Phragmidium mucronatum                                                            

این بیماری یکی از بدترین بیماری های گل رز محسوب میشود و هیچ نوع رزی نسبت به آن مصون نیست و معمولا" گیاه پس از ابتلا به آن در ظرف یکسال از بین میرود . این قارچ مخصوص رزهاییست که در خارج گلخانه کشت میشوند . زیرا هاگ های آن تنها در صورتی که تحت تاثیر سرمای شدید قرار گیرند، فعال میشوند .

بیماری ابتدا بصورت لکه های نارنجی رنگی زیر برگ ها و روی ساقه ظاهر میشود . در اواخر تابستان این لکه ها تغییر رنگ داده ، سیاهرنگ میشود و بدین صورت در حالت کمون زمستان را به سر میبرد و سال بعد دوباره رشد میکند و پس از افتادن جای زخم بزرگی روی برگ یا ساق باقی میگذارد و راه را برای نفوذ سایر قارچ ها و باکتری ها به گیاه باز میکند . معمولا" ساقه در این محل میشکند و به تدریج قسمت های سبز گیاه از بین میرود . برگهای بیمار زده نیز تغییر رنگ داده ، قبل از موقع میریزد .

برای مبارزه با این قارچ باید برگهای آلوده به این آفت را جمع آوری نموده و بسوزانند زیرا معولا" پس از گسترش بیماری مبارزه با آن مشگل است . در مراحل اولیه ، سمپاشی با محلول بورد و (Bordeaux Mixture) یا فانحکس Fungex مفید است .

 

 

2-    کپک خاکستری Botrytis Cinerea                                      (Grey Mould )

            این قارچ در مواقعی که رطوبت زیاد باشد در نقاطی که گل یا احیانا" خاری از ساقه جدا شده به درختچه حمله میکند و باعث پوسیدگی گیاه میشود . اگر حمله آفت شدید باشد ، به غنجه ها سرایت میکند و باعث میشود که قبل از شکفتن ریزش نمایند . روی لکه های خاکستری رنگ این قارچ هاگ های سفید رنگی دیده میشود . برای مبارزه با این مرض در داخل گلخانه باید بوته ها را هوا داد و آنها را با سم ارتوسید (Orthocide) سمپاشی نمود .

3-خوره یا شانکر ساقه Stem Canker) Coniothyrium wernsdorffie                               )

این مرض ابتدا در زمستان به صورت خال های قرمز رنگی روی ساقه ظاهر میشود و در اثر فاسد شده یاخته ها ، لکه ها به رنگ قهوه ای در می آیند و شکاف هایی روی ساقه بوجود می آورد . این بیماری روی ساقه های کهنه به وجود می آید و باعث میشود که قسمتی از بافت از بین رفته و در نتیجه شیره ی گیاه به قسمت های بالا تر نرسد و ان قسمت از گیاه خشک شود .

این قارچ در زمستان خیلی سرد از بین میرود . برای مبارزه با این قارچ هر دو هفته یکبار با سم ارتوسیدوتابل Orthocide Wettable    سمپاشی نمایید .

چنانچه قبلا اشاره شد گل رز نماینده ی یکی از بزرگترین تیره های گیاهی است و انتخاب چند نمونه آن از روی شرح گل یا حتی از روی تصویر کاتالوگ دشوار است .

 نشریه زیست شناسی گیاهی‌ که در انگلستان به چاپ می‌رسد در شماره‌ ۸ مارس خود گزارشی از یک تحقیق مشترک ‌میان گیاهشناسان ایرانی و هلندی را به چاپ رسانده که نشان می‌دهد در مجموع در ۲۸ استان ایران ۴۰ گونه گل رز وجود دارد.
بنابر آنچه منابع گیاهشناسی نشان می‌دهند ۲۰۰ گونه گل رز در جهان وجود دارد که بنا بر نوع استفاده‌ تجارتی که از آن‌ها می‌شود به ۱۸ هزار طریقه‌ متفاوت کاشته می‌شوند.
مهمترین استفاده غیرتزیینی از گل رز روغن کشی از آن است که در ایران به گلابگیری معروف است، گرچه باید از انواع دیگری از روغن کشی به منظور تهیه‌ افزودنی‌های غذایی، خوشبو کننده‌ها و روغن‌های بهداشتی نیز نام برد.
یکی از پر استفاده‌ترین گونه‌های گل رز که در شرایط آب و هوایی مختلف کاشته می‌شود گونه‌ای از رز به نام رز داماسینا (داماش) است.
این نوع گل رز برای تزئین باغچه‌های خانگی و به صورت گیاهان پایه کوتاه و بوته‌ ای نیز کاشته می‌شود.
در سال‌های اخیر تحقیقات متعددی درباره‌ خواص ضد میکربی و ضد باکتریایی رز داماسینا به چاپ رسیده که منجر به علاقه مندی بیشتر زارعین به کاشت و روغن کشی از گل رز شده است.
معروفترین گونه‌ رزی که برای مصارف صنعتی کاشته می‌شود گل رز بلغار است و این در حالیست که براساس نتایج تحقیق جدید گل رزی که در استان اصفهان به صورت صنعتی کاشته می‌شود از جنبه‌ ژنتیکی مشابه گل رز بلغار ا‌ست.
تحقیق جدید نشان می‌دهد ۴۰ گونه‌ ژنتیکی گل رز که در ایران شناسایی شده‌اند در شرایط آب و هوایی کاملأ متفاوت پرورش پیدا می‌کنند.
به عنوان مثال ۱۰ گونه‌ ژنتیکی گل رز اصفهان که بیش از همه به مصارف صنعتی می ‌رسند در آب و هوای خشک و سردسیری رشد می‌کنند در حالی که گونه‌ها‌ی ژنتیکی گل رز در خوزستان و سیستان و بلوچستان به کلی در آب و هوای خشک و گرم پرورش پیدا می‌کنند.
آنگونه که نتایج این تحقیق نشان می‌دهد ۹ گونه‌ از ۴۰ گونه‌ ژنتیکی شناسایی شده در ایران از بازدهی بهتری نسبت به گونه‌‌های صنعتی فعلی برخوردارند در حالی که این گونه‌ها از جنبه‌ صنعتی کمتر شناخته شده‌اند و روغن کشی از آن‌ها در کارگاه‌های کوچک محلی انجام می‌شود.
تیم پژوهشگران ایرانی که از سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و شیراز و نیز مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ایران به همراه محققان مرکز بین‌المللی تحقیقات گیاهی هلند در این تحقیق شرکت داشته‌اند معتقدند شناسایی گونه‌های کمتر شناخته شده‌ رز داماسینای ایرانی منجر به شناسایی ارزش‌های صنعتی آن‌ها در مقایسه با گونه‌‌های مورد استفاده‌ی فعلی خواهد شد.
استفاده صنعتی از گونه‌های گل رز در ایران از جنبه‌ تاریخی در منابع مختلف مورد تأئید قرار گرفته است.

Rose

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید