گل شاخه بریده سوسن ( اورینتال) سفید

 • حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

  حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

 • پرداخت با کلیه کارت های شتاب

  پرداخت با کلیه کارت های شتاب

 • تضمین کیفیت

  تضمین کیفیت

 • ارسال سریع سفارش

  ارسال سریع سفارش

لیلیوم (سوسن) یکی از زیباترین گلهایی است که امروزه طرفداران بیشماری را بخصوص به شکل شاخه گل بریده به خود اختصاص داده است. زیبایی شکل خاص و طیف رنگی گلبرگهای آن به همراه ماندگاری نسبتا قابل توجه گل شاخه بریده آن، از دلایل معروفیت این گیاه است.

 • تحویل یک روزه پارسی گل اکسپرس

0 تومان

در انبار موجود نیست

سوسن-لیلیوم- November lily- Easter lily
LILIUM LONGIFLORUM
سوسنی ها - LILIACEAE
ایران-آ ذربایجان
نیاز به نوردهی زیاد دارد و در صورت کمبود نور گلها می ریزند(این گل باید در محل آفتابی قرار داشته باشد.)
دمای شبانه 10-15 درجه و دمای روزانه 15-20 درجه سانتی گراد
به صورت متوسط،بهتر است خاک همواره مرطوب باشد.
خاک شنی، ماسه ای، لومی، خوب زهکشی شده و مرطوب
کود پوسیده حیوانی

گل سوسن چلچراغ گیاهی است از خانواده سوسیان که بومی کشور ایران و آذربایجان میباشد.
این گل، گیاهی بسیار نادر و زیبا میباشد که فقط در 2 نقطه از دنیا میروید ، داماش دراستان گیلان و شهرستان لنکران در آذربایجان.
این گیاه، تنها گلی است که در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است .
متاسفانه این گیاه جزء گونه های در حال انقراض میباشد و در کشور ما توسط سازمان حفاظت محیط زیست به شدت محافظت میشود.

اگرچه درمناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری این گیاه را می‌توان در فضای باغ و باغچه کشت کرد اما در مناطق سردتر علاوه بر فضاهایی همانند گلخانه‌ها، از گلدان نیز می‌توان استفاده کرد و این گیاه را به عنوان گیاهی گلدانی تحت کشت و پرورش قرار داد.

موطن اصلی لیلیوم ایران و سوسن چلچراغ (lilium ledebouri)گونه ایرانی است که در دامنه های البرز بطور طبیعی می روید،ای گیاه حدود 100 گونه داردکه از 10 تا 60 درجه عرض شمالی پراکنده است.

گل لیلیوم دارای رنگ بندی های مختلف قرمز-سفید-زرد-نارنجی-برنزی می باشد که گاه گل های آن داراری رنگ های ترکیبی می باشند بسته به گونه گل ممکن است روی گل به سمت بالا (هیبرید آسیایی)و یا به صورت افقی(هیبرید شرقی)  هر گل به طور معمول داراری 7 گل برگ می باشد که در انواع گونه های این گل می تواند تعداد این گلبرگ ها متفاوت باشد.

سوسن چلچراغ گیاهی است خودرو که رشدی مداوم دارد و بین 50 تا 150 سانتیمتر رشد میکند.
ساقه این گیاه به صورت قوی و مستقیم میباشد و برگها به صورت ایستاده و دارای مو های ریزی میباشند و بین 10 تا 14 سانتیمتر طول و بین 1-2 سانتیمتر عرض دارند.
فصل شکوفایی آنها از اواسط خرداد تا نیمه تیر میباشد و در هر فصل این گیاه دارای  1 تا 15 عدد گل معطر میشود .

ليليوم يا سوسن معمولي داراي يك پياز فلسي است يا به عبارت ديگر ليليوم پياز درشتي است كه فلس­هاي جدا از هم دارد. بوسيله همين فلس­هاي جدا از هم تكثير مي­شود. روش تكثير بدين صورت است كه بعد از كشت پيازهاي درشت گياه در يك خاك كاملاً استريل و ضدعفوني شده و مناسب از لحاظ دارا بودن مواد غذايي، ابتدا برگ­هاي كوچك و اوليه ظاهر و سپس علائم ساقه گل دهنده ديده مي­شوند.

برداشت پياز­هاي ليليوم موقعي است كه رشد رويشي تمام شده و گياه گل داده باشد، زيرا به عنوان يك كات­فلاور از گل بريده آن استفاده مي­كنيم. به عبارت ديگر بهترين زمان برداشت پيازهاي ليليوم اوايل پاييز يعني زماني كه هوا هنوز خيلي سرد نيست، مي‌باشد. در ارقام حساس به سرما زمان برداشت پياز­ها خيلي اهميت دارد اما بطور كلي بايد گفت كه پياز­ گياه بايد در فصل پاييز برداشت شود زيرا در اين فصل است كه پيازها به اندازه كافي مواد غذايي را در خود ذخيره كرده‌اند.

پياز ليليوم نسبتاً درشت است اما اندازه‌هاي مختلفي از آن در كشت و كار استفاده مي­شوند. پيازها با اندازه­هاي 15تا 18سانتيمتري قابل كشت هستند. اما براي اينكه محصول مناسب و گل‌دهي بهتري داشته باشد، پيازهايي به قطر حدود 20 تا 25 سانتيمتر براي كشت توصيه مي­شوند.روشهای مختلفی برای زودرس کردن این گلها وجود دارد و اگر روشهای زودرسی اعمال شوند این گیاه در نوروز به گل خواهد نشست و در غیراینصورت در اردیبهشت یا خرداد گلهای آن به شکل طبیعی شکوفا خواهند شد.

لیلیوم از طریق جداکردن فلسهای پیازی و تقسیم پاجوشهایی که خود گیاه تولید میکند یا کاشت بذر تکثیر میشود. فصل برداشتن پیاز لیلیوم از زمین پاییز است و پیازها را برای فروش یا تقسیم بوته خارج میکنند. به حالت طبیعی برای کاشت در باغچه باید قبل از رسیدن سرمای زمستانه کاشته شود.
برای زودرس کردن پیازها، آنها را در پاییز در گلدان میکارند و در سرمای بیرون قرار میدهند. وقتی پیازها نیاز سرمایی کافی را دریافت کردند (برای مثال دی ماه) آنها را به گلخانه گرم منتقل میکنند تا در نوروز گل بدهند.

                                                                

 نگاه داری لیلیوم ساقه بریده:

گل شاخه بریده لیلیوم دارای ماندگاری بالایی است. گل‌های نیمه باز و غنچه را انتخاب کنید و آنها را از انتهای ساقه و با کمک یک چاقوی تیز ببرید.

به محض رسیدن لیلیوم ساقه بریده به داخل، با کمک یک تیغ و یا چاقوی تیز حدود یک سانتیمتر آخر ساقه را جدا کنید، به صورت اریب. این کار به ماندگاری لیلیوم شاخه بریده کمک می‌کند.

گرده نارنجی پرچم‌های لیلیوم میتواند باعث رنگ شدن شود. در صورت لزوم میتوانید آنها را به راحتی از گل جدا نماییید.

قبل از قرار دادن آنها در گلدان از تمیز بودن ساقه مطمئن شوید.

در صورت مراقیبت صحیح، لیلیوم ساقه بریده میتواند برای مدت دو هفته زیبایی به خانه شما بیاورد. هر چند روز آب آنرا تعویض نماید.

فات و بیماریها:

 • کپک خاکستری میتواند مشکل ساز باشد، مخصوصا در فضاهای مرطوب با بهار و تابستان سرد.
 • ویروس‌هایی که توسط شته‌ها جا به جا میشود میتواند مشکل ساز باشد. اما برخی از گونه‌های لیلیوم به انواع ویروس‌ها مقاوم هستند.

 

آفات و بیماریها:

کپک خاکستری میتواند مشکل ساز باشد، مخصوصا در فضاهای مرطوب با بهار و تابستان سرد.

ویروس‌هایی که توسط شته‌ها جا به جا میشود میتواند مشکل ساز باشد. اما برخی از گونه‌های لیلیوم به انواع ویروس‌ها مقاوم هستند.

                                                          

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید