تراریوم کد TR203

 • حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

  حمل رایگان بالای 70 هزار تومان

 • پرداخت با کلیه کارت های شتاب

  پرداخت با کلیه کارت های شتاب

 • تضمین کیفیت

  تضمین کیفیت

 • ارسال سریع سفارش

  ارسال سریع سفارش

تراریوم مجموعه شیشه ای است که در آن انواع گل های مینیاتوری و رطوبت پسند کاشته می شود که به همان باغ شیشه ای معروف است. گیاهان مینیاتور با رنگ ها و طرح های مختلف می توانند فضای بسیار زیبایی را در کنار هم داخل ظروف شیشه ای ایجاد نمایند و در منازل، ادارات، هتل ها و .... که رسیدگی کمتری می توانند انجام دهند کاربرد بسیار زیادی دارد. به همین دلیل مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته است.

 • تحویل یک روزه پارسی گل اکسپرس

0 تومان

در انبار موجود نیست

25 سانتی متر
20 سانتی متر
1 عدد
1 عدد
1 عدد
1 عدد
در ساخت این تراریوم از مقداری سنگریزه و خزه هم استفاده شده است.

شرایط نگهداری تراریوم

کلمه ی تراریوم کلمه ای لاتین است که از دو قسمت terra به معنی خاک و زمین و rium به عنوان پسوند مکان تشکیل شده است. بر این اساس می توان این عبارت را به نمایشگاه جانداران زمینی ترجمه کرد .

تراریوم سازه ای است که در نگاه اول شباهت زیادی به آکواریوم دارد، تنها با این تفاوت که به جای آب و ماهی در آن از گل و گیاه نگهداری می شود. اما در اصل تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد .تراریوم در لغت به معنی باغ شیشه ای است یعنی ظرفی دربسته از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف، که درون آن گیاهان سازگار با یکدیگر پرورش داده می شوند. گیاهان درون ظروفی از جنس شیشه یا دیگر مواد شفاف احاطه می شوند که تماس آنها با هوای بیرون (با توجه به نوع گل های استفاده شده) غیر ممکن یا بسیار محدود می باشد. به همین دلیل محیط داخل تراریوم، ریز اقلیمی است با رطوبت بالا که امکان پرورش بسیاری از گیاهان حساس به خشکی را که در شرایط معمولی امکان پذیر نیست میسر می سازد.

دما:

دمای تراریوم ها نباید بیش از حد بالا برود چون موجب پخته شدن و سوختگی گیاه می شود. دمای مطلوب برای تراریوم ها بین 13 تا 26 درجه می باشد.

نور:

گیاهان برای عمل فتوسنتز به نور نیاز دارند، به همین دلیل در تراریوم از گیاهانی استفاده می شود که به کمترین میزان نور برای فتوسنتز نیاز داشته باشند. اما باز هم بدون نور امکان رشد نیست به همین دلیل می توان از نورهای مصنوعی که کار نور خورشید را برای گیاهان انجام می دهند استفاده نمود.تراریوم باید درجاییقرارگیردکهنورغیرمستقیمکافیداشتهباشد. (پشتپنجرههایشمالیبهترینمکانخواهدبود.)بیشترگیاهانکهبرایتراریوممناسبهستندبهنوربیشازاندازهنیازندارند،امامقدارنوربایدخوبباشد.اگرتراریومدرمحلیقرارداردکهنوردرآن جاپاییناست، باید نورمصنوعیاضافهشود. یکلامپ100 واتدرداخلتراریومویالامپفلورسنتبالایتراریوممیتواندمفیدباشد. درجاییکهنوربیرونیضعیفاست،نورمصنوعی 16 تا 18 ساعتدرروزباشد. مقدار زمان کافی برای نوردهی تراریوم ۱۲ ساعت در روز می باشد. روشنایی بیشتر مشکلی در گیاهان ایجاد نمی کند اما بهتر است زمان استاندارد را رعایت کرد.اگر گیاهان جلوی پنجره قرار داده شوند به دلیل خاصیت نورگرایی گیاه پس از مدتی به سمت نور خم می شود. برای جلوگیری از این مورد هر ۵ روز یک بار گیاه باید ۹۰ درجه چرخانده شود. اگر عمل چرخش تراریوم انجام نشود گیاه خمیده و بد شکل می شوددر صورتی که از نورهای مصنوعی فلورسنت استفاده شود پیشنهاد می شود فاصله چراغ تا گیاه از حدود ۴۰ سانتیمتر تجاوز نکند.میزان نور هم به ارتفاع تراریوم و نوع گیاه ربط دارد، استفاده از لامپ های طیفی برای گیاه تاثیر زیادی دارد. توجه کنید که اگر از نور مصنوعی استفاده شود  مشکل بالا رفتن دما در تراریوم وجود ندارد بنابراین می توان و بهتر است مدت بیشتری به تراریوم نوردهی داده شود.توجه داشته باشید که در روزهای پاییز و زمستان که این مقدار نور از خورشید تامین نمی شود کمبود نور با روش مصنوعی تامین شود.بیشتر گیاهان مورد استفاده در تراریوم ها گیاهان آپارتمانی هستند که نیازمند نور غیرمستقیم اما کافی می باشند. بهترین جای نگهداری از آن ها نزدیک به پنجره و پشت پرده است تا از نور مستقیم خورشید هم در امان باشند.

آبیاری:

یکی از دلایلی که موجب آسیب رسیدن به تراریوم ها می شود آبیاری بیش از اندازه است. روش مناسب بررسی شرایط خاک با انگشت گذاشتن روی خاک و احساس رطوبت و بهتر از آن مشاهده شکل کلی گیاه است. در صورتی که برگ های گیاه شما حالت افتاده و پژمرده به خود می گیرند زمان مناسب آبیاری است. آبیاری هرگز نباید طوری باشد که آب روی سطح خاک بایستد. در فواصل کوتاه استفاده از آبپاش های دستی برای ایجاد رطوبت در محیط نیز پیشنهاد می گردد. در حالت عادی هر دو هفته یک بار آبیاری کافی می باشد اگر خاک لایه زیری تراریوم از سنگ ها تشکیل شده باشد به مقداری آب داده شود که از لایه زیری آب بالاتر نایستد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً صبر کنید تا خاک کل تراریوم حتی خاک لایه زیرین خشک شود.آبیاری تراریوم معمولا ماهی یک بار در فصول سرد و ماهی دو بار در فصول گرم می باشد. آب باید به مقداری پای ریشه ها داده شود که در کف تراریوم (لایه لیکا) نیم سانتیمتر آب دیده شود به این ترتیب هم به راحتی موقع آبیاری تشخیص داده می شود و هم آب موجود در لایه زیرین رطوبت داخلی را تامین می کند.

حتماً به دمای آب توجه شود همیشه از آب با دمای معمولی برای آبیاری استفاده شود. آب خیلی سرد یا خیلی گرم برای گیاهان مضر بوده و ایجاد استرس می کند.

برای جلوگیری از جمع شدن آب در تراریوم از آبپاش استفاده شود.

آب آبیاری باید مدتی در ظرفی نگه داری شود تا موادی مانند کلر از آن حذف گردد و سپس اقدام به آبیاری شود.تراریوم هیچ محلی برای زهکش آب اضافی ندارد لذا از آبیاری بیش از حد پرهیز شود. آب اضافی باعث رشد کپک ها و قارچ ها شده و همچنین باعث فاسد شدن ریشه ها می شود.

 رطوبت :

رطوبت نیز مانند نور بسیار در رشد و شادابی گیاهان تاثیر دارد. تراریوم همانند یک گلخانه که همه چیز در آن کنترل شده می باشد عمل می کند مخصوصاً در مورد رطوبت. اگر از تراریوم های بسته استفاده می شود در زمان آبیاری بعد از بسته شدن درب تراریوم با درب شیشه ای یا پلاستیک رطوبت محفظه تامین می شود. معمولا رطوبت در یک تراریوم باید بین 60 تا 70 درصد باشد. میزان بیشتر رطوبت باعث بیماری و قارچ می شود و میزان کمتر آن باعث از بین رفتن شادابی و رشد کمتر گیاهان.

تهویه :

گیاهان نیازمند هوای تازه و اکسیژن می باشند. البته در تراریوم ها این نیاز بسیار کم می باشد ولی می توان در صورت نیاز تهویه را به صورت دستی با باز کردن درب تراریوم به مدت چند دقیقه انجام داد.

هرس:

 گیاهان داخل تراریوم نیز مانند گیاهان در گلدان برگ های تازه ایجاد می کنند و برگ های کهنه خود را از دست می دهند. پس در مواردی که برگ های خشک و پلاسیده را مشاهده می شود می توان آن ها را با یک وسیله مناسب از گیاه جدا و از تراریوم خارج نمود. بهتر است دست کمتر وارد محفظه شیشه ای گردد تا آسیبی به گیاهان وارد نشود.

کود دهی:

کود دهی حداقل تا ۶ ماه اول نباید انجام شود. پس از آن با استفاده از کودهای مناسب هر گیاه، کود دهی شود. به صورت معمول گیاهان درون تراریوم نیازی به تغذیه مصنوعی ندارند و برای جلوگیری از رشد زیاد گیاهان در کود دهی باید مراقبت لازم انجام گیرد.

آفات:

آفات تراریوم ها اکثراً شته، مگس سفید و کنه ها می باشند. در صورت مشاهده آفات بر روی گیاهان تراریوم توصیه می گردد از مشاوره متخصصین مربوطه استفاده گردد.

مزایا:

تراریوم علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، مراقبت و نگهداری بسیار آسان می تواند یک وسیله کمک آموزشی ساده برای دانش آموزان با نشان دادن پدیده های تبخیر، تجمع و ریزش قطرات آب و شیوه مناسبی برای آموزش رشد گیاهان و نحوه اثر متقابل بین گیاه و محیط می باشد. تراریوم می تواند فرهنگ استفاده از گیاهان در منزل را به کودکان از سنین پایین آموزش دهد.

از مزایای تراریوم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1)      زیبایی منحصر به فرد

2)      مراقبت و نگهداری آسان

3)      رسیدگی کمتر

4)      عدم تجمع حشرات

5)      نیاز کمتر به مبارزه با آفات و بیماری ها

6)      قابلیت نگهداری برای تمامی شرایط نوری و دمایی منزل

7)      در اندازه و طرح های متنوع و قابلیت نصب در تمامی نقاط اتاق

8)      قابلیت استفاده از هرگونه وسایل تزئینی در آن

9)      حفظ رطوبت در یک چرخه و نیازمند توجه بسیار کم

10)   بدون نیاز به فضای کافی و بودجه مناسب برای ایجاد آن

11)   می تواند جایگزین مناسب برای دسته گل های مصنوعی باشد. تراریوم می تواند بسیار زیبا و جذاب طراحی گردد و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

12)   بدون بوی نامطبوع و تجمع آب اضافی زیر گلدان

13)   حفظ گیاهان تابستانی حتی در فصل زمستان در منزل

14)   امکان کاشت گیاهانی که در محیط طبیعی منزل غیر ممکن است.

مراقبت های ویژه:

1)      تراریوم مرتب کنترل شود .

2)      اگر مقدار قطرات آب روی دیواره تراریوم بیش از حد زیاد شده است درب تراریوم باز گذاشته شود تا علاوه بر کاهش میزان رطوبت ، هوای داخل آن نیز تهویه شود .

3)      تراریوم هیچ محلی برای زهکش آب اضافی ندارد لذا از آبیاری بیش از حد پرهیز شود، آب اضافی باعث رشد کپک ها و قارچ ها می شود.

4)      یک تراریوم با درب بسته هفته یا ماهی یک بار به آبیاری نیاز دارد، آن هم زمانی که هیچ آبی روی دیواره تراریوم مشاهده نشود.

5)      اگر در اثر آبیاری زیاد فضای داخل ظرف مه آلود شود، باید درب ظرف را برداشته شود تا آب اضافی تبخیر شود.

6)      تراریوم نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داده شود.

7)      سعی شود تراریوم ها در محل های خنک منزل یا اداره نگه داری شوند.

8)      اگر گیاهی دچار پوسیدگی یا خشک شدن شد گیاه باید با احتیاط خارج شود.

9)      برای آبیاری تراریوم از آبپاش ها یا سرنگ های بزرگ استفاده شود تا از وارد شدن حجم زیاد آب به داخل محفظه جلوگیری شود.

 

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید